top of page

SIRT AĞRISI

Sırt Ağrısı Nedir? Nedenleri Nelerdir?

          Sırtımızda bulunan on iki omurgayı destekleyen ve omurganın iki yanında bulunan kasların gerilmesi ile oluşan ağrıdır. Ağrıya neden olan bu gerginliğin en büyük sebebi strestir. Stres sonucu omurga düzleşir, omuz ve sırta giden sinirlerin çıkışları daralır ve sinirler baskı altında kalır. Bu baskı sonucunda sırt kasları gerilir ve sırt ağrısı oluşmaya başlar. Kasların uzun süre gergin halde kalması fibrozit adı verilen kas toplanmaların sebep olur. Aşırı yorgunluk, travmalar, kalp krizi ve kalp hastalıkları, bel, boyun ve sırt fıtığı, gün içerisinde çok fazla ayakta kalmak ve oturmak, klimaya ve cereyana maruz kalmak, rahat olmayan yatakta yatmak, ağır sırt çantası kullanmak, aşırı kilo, mide hastalıkları, fibromyalji, osteoporoz (kemik erimesi ), omurga eğrilikleri (skolyoz  ve kifoz), zona hastalığı ( sinir uçlarının viral olarak iltihaplanması ), ağır kaldırma, hamilelik ve hareketsiz yaşam gibi tetikleyici etkenlere bağlı olarak da sırt ağrısı olur. Bazı kişilerde sırt ağrısını azaltmaya yönelik kambur duruş başlayabilir. Sırt ağrısı pek çok hastalığın belirtilerinden biri de olabilir.

          Sırt ağrısının nedenleri oldukça çoktur. Genel olarak sırt ağrısı kronik ve akut olarak nitelendirilebilir. Akut yani ani gelişen sırt ağrısı dört haftadan kısa sürer. Kronik ağrı ise dört haftadan daha uzun süren sırt ağrısıdır. Her iki tip ağrının nedeni gibi tedavisi farklıdır. Tüm bunlara ek olarak bel bölgesinde, boyun bölgesinde olan ağrıların yanı sıra bel tutulması ve bel ve boyun ağrısı da sırt bölgesine yayılması sebebiyle sırt ağrısı çeşidi olarak kabul edilir. Ayırt etmek için doktor muayenesi gereklidir. Hastaların büyük çoğunluğu bir ay içinde tedavi almadan da iyileşir. Bu yüzden sırt ağrısı başlar başlamaz hekime görünmek gerekli değildir. Yaşam tarzınızı değiştirmeniz çoğu zaman sorunu ortadan kaldırır. Ancak sırt ağrısı birkaç gün içinde azalma göstermezse, şiddetlenirse hekime başvurmanız gerekir.

sırt ağrısı jpg

Sırt Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

          Sırt ağrısının konumu, sırt ağrısının yayılımı, süresi , oluştuğu ya da şiddetlendiği durum ve pozisyonlar, sırt ağrısına eşlik eden fiziksel ya da psikolojik yakınmaların olup olmaması tanı ve tedavide çok önemlidir. Sırt ağrısı tanısı konduktan sonra eğer altta yatan başka hastalığınız yoksa, sırt ağrınız omurgadan ya da kas grubundan kaynaklanıyorsa ilk başta pozisyonu düzeltmek, yaşam tarzını değiştirmek egzersiz ve gerekirse ilaç tedavileri tercih edilir. Pozisyonunuzu düzelttiğinizde 2-3 haftalık süreçte ağrınız düzelecektir.

          Sırt ağrısının tedavisinde manuel terapi teknikleri gerek altta yatan nedenlerin bir kısmının giderilmesinde gerekse altta başka bir patoloji yoksa omurganın işlevini kazanmasında oldukça etkilidir. Hem hastanın ağrılarının giderilmesinde, hem de kasların gevşetilmesinde ilgili bölgeye uygulanan manipülasyon ve mobilizasyon teknikleri çok başarılı sonuçlar verir.

Adres:

Çınar Mah. 5003/3 Sok. No:3 K.7 D:704 Tokatlı Plaza Bornova/ İZMİR

İletişim:

+90 532 393 61 82

+90 553 495 88 39

bottom of page