top of page

FİBROMYALJİ

Fibromyalji Nedir ve Kimlerde Görülür?

          Yumuşak doku romatizması adı ile de bilinen fibromyalji, kişilerin yumuşak dokularında kronik ağrılarla kendini  gösteren, genellikle sosyoekonomik seviyesi yüksek kişilerde daha da sık rastlanan; kişinin yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Yoğun çalışan, stresli, ayrıntıcı ve titiz kişilerde yaygın görülmekle birlikte kadınlarda; erkeklere oranlara daha sık görülür.

fibromyalji

Fibromyalji Sendromunda Tanı ve Tedavi Nasıl Olur ?

          Fibromyalji tanısı zor konan bir rahatsızlıktır. Pek çok hastalıkla karışabilir. Hastanın öyküsünün detaylı alınması ve ayrıntılı  fizik muayenesinin  yapılması gerekir. Nedenleri arasında stresli ve yoğun iş yaşamı; titiz, mükemmeliyetçi ve mutsuz kişilik yapısı; çevresel faktörler; genetik faktörler; fiziksel travmalar; ruhsal travmalar; romatizmal rahatsızlıklar; hormonal sistem ve sinir sistemi bozuklukları; depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar sayılabilir.

          Kaslarda yaygın ağrı; baş, boyun ve sırt ağrısı; kronik yorgunluk hissi; kulak çınlaması; uyku bozuklukları; uykuyu alamama; dikkatini yoğunlaştıramama; ağrıyı olduğundan fazla algılama; nefes almada güçlük; ağrılı noktalarda hassasiyet gibi bulguların en az 3 ay gibi bir sürede var olması fibromyaljiyi düşündürür.  Tender point denilen ağrılı noktaların en az on ikisinde hassasiyet olması beklenir. Tanı romatoloji uzmanı tarafından konur. Doğru tanı konması tedavinin erken başlaması hastalığın kronikleşmemesi açısından çok önemlidir.

          Fibromyalji tedavisinde ilaç tedavisi, ozon tedavisi, fizik tedavi uygulamaları, PRP, masaj, bölgesel enjeksiyon, kuru iğneleme, akupunktur, nöral tedavi, proloterapi ve sıcak uygulamalar yapılır.

Manuel terapi bu uygulamalarla beraber ya da tek başına fibromyalji tedavisinde etkili bir yöntemdir. Fibromyalji tekrarlayabilen bir rahatsızlıktır. Boyu, sırt, bel omurlarına yapılan manipülasyonlar ve yumuşak dokulara yapılan manuel gevşetme teknikleri fibromyaljide son derece etkilidir. Hastalığın belirtilerinin giderilmesinde, hastanın şikayetlerinin düzelmesinde ve fibromyaljinin tekrar etme sıklığının azaltılmasında son derece olumlu sonuçları vardır.

Adres:

Çınar Mah. 5003/3 Sok. No:3 K.7 D:704 Tokatlı Plaza Bornova/ İZMİR

İletişim:

+90 532 393 61 82

+90 553 495 88 39

bottom of page