top of page

DİZ VE KALÇA AĞRILARI

Diz ve Kalça Ağrısı Nedir?

          Dizlerimiz, vücudumuzun en çok kullanılan, en çok yük taşıyan, en büyük ve en karmaşık eklemlerden birisi olması dolayısıyla travmaya en açık ve  en çok yakındığımız eklemlerimizdendir. Genel olarak diz eklemlerimiz son derece dayanıklı eklemler olmalarına rağmen hareketli yapılarından dolayı   zorlamalara, sakatlanmalara ve travmalara son derece açık durumdadırlar. Bunun sonucunda hareket kısıtlılığı ve diz ağrısı oluşur. Diz ağrısının yeri ve şiddeti ağrının nedenine göre değişiklik gösterir.

          Kalça ağrısı yaygın şekilde görülen, özellikle ileri yaştaki bireylerde çok sık olarak karşılaşılan , kalça ekleminin zorlanmasına, hastalığına, yıpranmasına  ya da travmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalça eklemi vücutta en sık kullanılan eklem olduğundan kalça ağrısı  günlük yaşamı olumsuz yönde etkiler. Oturma, kalkma, yürüme, koşma, eğilme doğrulma ve bacakları hareket ettirme gibi tüm fiziksel aktivitelerde kalça eklemi kullanılır. Bu nedenle   kalça ağrısı günlük aktivitelerin yapılmasının önünde büyük bir engel oluşturur.

diz ve kalça ağrısı

Diz ve Kalça Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

          Diz ağrısı nedenleri; gonartroz, osteokondrit, osteonekroz, kondromalazi, bursit, osgood schlatter, baker kisti, septik artrit, sinovit,  çapraz bağ lezyonu ya da yırtığı, menisküs lezyonları, romatoid artrit  ya da seronegatif spondiloartritler olabilir. Bunların dışında aşırı spor yapmak, yük taşımak, ters hareket yapmak ya da hiç hareketsiz yaşamak da diz ağrısına neden olur ve en sık sebepler de bunlardır.

          Kalça ağrısı nedenleri  travma, artrit, kalçada kırık ve çıkıklar, eklem iltihabı, zorlanma,  tendinit, siyatik,  metastatik kanser olguları, perthes hastalığı, kemik iliği iltihabı, kemik erimesi, sinovit ve gebeliktir.

Diz ve Kalça Ağrısı Nasıl Tedavi Edilir?

          Diz ağrısının inflamatuar, infektif ve anatomik bütünlüğünü bozan nedenler dışlandıktan sonra manuel terapi özellikle dizi zorlayan aktivitelerle uğraşan kişiler (sporcular ve bedenen ağır iş yapanlar ), sedanter yaşam süren kişiler ya da dizi anatomik bütünlüğünü bozmadan yanlışlıkla zorlayan kişilerde ve kireçlenme eğilimine sahip kişilerde son derece etkilidir . Manuel terapi, dizin eklem aralığını açarak eklem sıvısının dolaşımını ve kan dolaşımını artırarak dizin ağrısını azaltan ve iyileşme sürecini hızlandıran tüm dünyada sporcular,  özellikle orta yaş grubunda ve bedenen ağır işlerle uğraşan kişilerde yaygın olarak kullanılan son derece koruyucu, tedavi edici ve etkili bir tedavi yöntemidir.

          Kalça ağrısının inflamatuar, infektif, anatomik bütünlüğünü bozan ve neoplastik nedenler dışlandıktan sonra manuel terapi özellikle kalçanın zorlanmasına, yıpranmasına ve eklem sıvısının dolaşımı ve azalması ile ilgili sorunlarda  son derece etkilidir. Manuel terapi, diz ağrısı tedavisinde olduğu gibi kalçanın eklem aralığını açarak eklem sıvısının dolaşımını ve kan dolaşımını artırarak  kalça ağrısını azaltan, hareket açısını artıran ve iyileşme sürecini hızlandıran tüm dünyada yaygın olarak kullanılan son derece koruyucu , tedavi edici ve etkili bir yöntemdir .

Adres:

Çınar Mah. 5003/3 Sok. No:3 K.7 D:704 Tokatlı Plaza Bornova/ İZMİR

İletişim:

+90 532 393 61 82

+90 553 495 88 39

bottom of page