top of page

BOYUN FITIĞI

boyun fıtığı

Boyun Fıtığı (Servikal Disk Hernisi) Nedir?

          Boyun fıtığı, boyun omurları arasındaki disklerin çekirdeğinin, çevresini saran anulus fibrosus zarından dışarı çıkmasıdır. Tek başına olabileceği gibi, kireçlenme, dejenerasyon, düzleşme gibi diğer boyun problemleri ile birlikte de olabilir. Günümüz yaşam tarzı boyun fıtığının oluşumunu  tetiklemektedir. Hareketsiz ve öne bakmalı işlerin uzun süre yapıldığı meslekler, bankacılık ve ofis işleri gibi, boyun fıtığını tetikler. Ağır kaldırmak, bilinçsiz spor yapmak, boynun yapısı; uzun boyunlular daha yatkındır; stres, yorgunluk, travma, sigara, genetik, yanlış yatış ve duruş bozuklukları da boyun fıtığını tetikleyebilir.

boyun fıtığı

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

         Boyun fıtığı belirtileri; boyun ve/veya kollarda ağrı, ellerde uyuşma, baş dönmesi, kulak çınlaması, gözlerde sinek uçuşması, bulantı, çarpıntı, boğazında sıkılma hissi, kronik yorgunluk, hafızada zorlanma ve hatırlama güçlüğü, gürültüye tahammülsüzlük gibi belirtilerin bir veya birkaçı var ise teşhiste boyun fıtığı akla getirmektedir. İleri vakalarda ellerde-kollarda güç azalması ve hatta güç kaybı oluşabilir.

         Boyun Fıtığı Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

          Tanı koyarken hastanın klinik öyküsü, fizik muayenesi, görüntüleme yöntemleri ve EMG yardımcı olur.  Boyun fıtığı tedavisin de hastaya öncelikle istirahat ve ilaç tedavisi verilmekte ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Düzelme olmazsa ve tablo ilerlerse cerrahi tedavi gündeme gelmektedir. Manuel terapinin önemi burada ortaya çıkar. Boyun fıtıklarında manuel terapi gören hastalara genellikle ilaç verilmez. Boyun fıtıklarında manuel terapi teknikleri son derece etkili, güvenli ve sonuç alıcıdır. Deneyimli ellerde kesinlikle risk taşımaz. Belli koşullarda ameliyat olup şifa bulamamış hastalara bile uygulanabilir. Manuel terapinin yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde boyun fıtığı ameliyatları da bel fıtığı ameliyatları gibi son derece sınırlı uygulanmakta hastalar ameliyatsız olarak manuel terapi teknikleri ile tedavi edilmektedirler.

         Bel fıtıklarında olduğu gibi boyun fıtıklarında da manuel terapinin başarı oranı %90’ dan daha fazladır ve kesinlikle ameliyatın risklerini taşımaz. Burada önemli olan manuel terapinin bunun eğitimini almış olan bir hekim tarafından uygulanmasıdır.

Adres:

Çınar Mah. 5003/3 Sok. No:3 K.7 D:704 Tokatlı Plaza Bornova/ İZMİR

İletişim:

+90 532 393 61 82

+90 553 495 88 39

bottom of page