top of page

BOYUN DÜZLEŞMESİ

Boyun Düzleşmesi (Servikal Lordoz Düzleşmesi) Nedir?

         Boyun düzleşmesi insan boynunu oluşturan yedi omurganın yandan bakıldığında  C şeklindeki doğal, fizyolojik eğimini kaybedip düzleşmesi ya da daha kötüsü ters yöne eğimlenmesidir. Boynun doğal çukurluğu; fizyolojik lordoz; boyun hareketleri sırasında boyunda ki yapıların korunmasına yardımcı olur. Düzleşme olduğu zaman boynun ağırlık dağılım dengesi bozulur. İleri boyun düzleşmelerinde  boyun sırta doğru ters C şeklinde kifotik bir hal alır.

boyun düzleşmesi
boyun düzleşmesi

          Boyun düzleşmesi kişinin yaşamı, işi ve kişiliği ile yakından ilgilidir. Masa başı işler olarak nitelendirdiğimiz bankacılık, muhasebecilik gibi hem hareketsiz hem de yoğun olarak öne bakmalı olarak çalışılan işlerde çalışan kişilerde daha sık görülür. Hareketsiz, spor yapmayan vaktini öne bakmalı uğraşlarla geçiren kişilerde daha sık görülür. Ayrıca boyun düzleşmesi her şeyi sorun eden, hassas ve titiz kişilerde de daha sık görülür.

Boyun düzleşmeleri düzleşmenin derecesine göre kişide yakınmalar oluşturur. Öncelikle boyun ağrısı ile başlar. Ağrının ana sebebi boyundaki yapıların gerilmesi olduğu için bulguların şiddeti boyun düzleşmesinin ilerlemesi ile daha da artar. Ense ağrısı, boyun ağrısı ile başlayıp boyun tutukluğu olur. Ağrı sırta yayılır. İleri olgularda baş dönmesi, kulak çınlaması gibi nörolojik bulgular eşlik edebilir. Bunun yanı sıra boyun fıtığı ve kireçlenme de eşlik edebilir. Böyle durumlarda hastanın yakınmaları hem artar hem de şiddetlenir.

          Boyun düzleşmesinin tedavisinde manuel terapi son derece etkilidir ve daha kısa sürede sonuç verir. Hastanın yakınmaları geçer ve ağrılarından kurtulur. Bu alanda yetkin bir hekim tarafından uygulanan manuel terapi boyun düzleşmesinde son derece etkilidir. Ayrıca boyun düzleşmesinin tedavisinde ilaç tedavisi, egzersiz ve fizik tedavi de uygulanabilir.

Adres:

Çınar Mah. 5003/3 Sok. No:3 K.7 D:704 Tokatlı Plaza Bornova/ İZMİR

İletişim:

+90 532 393 61 82

+90 553 495 88 39

bottom of page