top of page

BEL VE BOYUN AĞRISI

Bel ve Boyun Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

          Bel ağrısının nedenleri arasında ağır yük kaldırmak, kazalar, zorlayıcı hareketler, bel kayması, hareketsiz yaşam,  aşırı kilo, aktivite eksikliği,  güçsüzleşen bel kasları, yeterli çalıştırılmayan karın kasları,  aşırı stres, yanlış yatak ve sandalye seçimi, ergonomik olmayan yataklar, ofis koltukları, eklemlerde uzun dönemde meydana gelen yıpranmalar, yaşlanmaya bağlı olarak gelişen kireçlenme, sigara kullanımı, bazı meslek grupları;  uzun yol şoförleri, vibrasyonlu aletler kullanmak (asfalt ya da beton kırıcı ), ağır yük kaldırmak ve uzun süre ayakta çalışmak yer almaktadır.

          Boyun ağrısının nedenleri;  boyun adelelerinde  gerilmeler, daha çok öne bakmalı işlerde çok vakit geçiren kişilerde görülür; yatarak kitap okumak, eklem, bağ dokusu ve kıkırdaklarda zorlanmalar ve aşınmalar, osteoartrit, osteofitler, sinir sıkışmaları, travmalar, romatoid artrit, menenjit ya da kanser gibi bazı hastalıklar olabilir.

bel ve boyun ağrısı

Bel ve Boyun Ağrısının Tanı ve Tedavisi Nasıldır?

          Bel ağrısının ve boyun ağrısının tanı ve tedavisinde pek çok yöntem kullanılabilir. Etiyolojisine yani nedenine göre çok geniş bir tanı ve tedavi yelpazesi vardır. Ancak bel ağrısının ve boyun ağrısının bir grubu tanı konulamayan yani idiyopatik gruptandır. Ayrıca baş ağrılarının yarıya yakın bölümü boyun kökenlidir, sebebi açıklanamaz ve boynu rahatlatmadan hastanın baş ağrısını geçirmek mümkün olmamaktadır .

          Manuel terapi bu tip bel ağrısı, boyun ağrısı ve baş ağrısında omurgayı esnetip, omurların arasını açarak sinirleri ve dolaşımı rahatlatmakta bu da hastanın yıllardır tanı konulamayan ve dolasıyla da tedavi edilemeyen ağrılarından kurtulmasını sağlamaktadır.

Adres:

Çınar Mah. 5003/3 Sok. No:3 K.7 D:704 Tokatlı Plaza Bornova/ İZMİR

İletişim:

+90 532 393 61 82

+90 553 495 88 39

bottom of page