top of page

BEL FITIĞI

Bel Fıtığı (Lomber Disk Hernisi) Nedir? Belirtileri Nelerdir?

          Bel omurları arasında destek görevi gören yumuşak dokunun yerinden çıkarak fıtıklaşmasıdır. İnsanlar hayatlarının değişik dönemlerinde bu olayla karşılaşabilirler. Hiç yakınması olmayan sağlıklı bireylerde yapılan araştırmalarda da fıtık oluşumu saptanmıştır. Sorun fıtıklaşan dokunun çevredeki sinirlere bası yapması ile ortaya çıkar.

          Bel fıtığında belirtiler basının yerine ve şiddetine göre değişir. Bel ve/veya bacak ağrısı, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, kasma hissi, bel hareketlerinde kısıtlılık olup ileri vakalarda ayaklarda güç azalması, yürüme güçlüğü olur. Hafif bir uyuşmadan ileri derecede güç kaybına ve bel fıtığına bağlı büyük ve küçük abdesti tutamamaya kadar değişebilir. Bel fıtığı son derece aktif hareketli ya da yaşamı ağır kaldırmakla geçen kişilerde görülebileceği gibi son derece sedanter ve sakin yaşayan kişilerde de görülebilir. Örneğin bir hamalda fıtık görülmezken hayatı oturarak geçen bir büro elemanında görülebilir. Çok kilolu bir kişi risk altında olmasına rağmen bel fıtığı sorunu yaşamazken kilo problemi olmayan bir kişide de görülebilir. Genetik olarak yatkınlığı destekleyen veriler olmamasına rağmen bazı ailelerde daha sık olarak görülebilmektedir.

bel fıtığı
bel fıtığı manipülasyonu

Bel Fıtığı Tedavisi Nasıl Olur?

          Bel fıtığı tedavisinde değişik yöntemler uygulanmaktadır. İlaç tedavisi, fizik tedavi ve cerrahi tedavi bunlardan birkaçıdır. Bel fıtığında bütün sorun yerinden çıkmış olan dokunun yaratmış olduğu basıdan kaynaklanmaktadır ve tedavide de amaç bu basının rahatlatılması olmalıdır. Bu aşamada manuel terapi ve manipülasyon teknikleri omurganın esnetilmesindeki, çevre dokuların da rahatlatılmasındaki etkinliği ve güvenilirliği ile gündeme gelmektedir. Hafif olgularda iki ile üç, orta şiddetli olgularda üç ile beş, şiddetli olgularda beş ile sekiz seansta son derece başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bel fıtıklarında ameliyatın çok ileri olgular dışında yeri yoktur.

          Bel fıtıklarında manuel tedavinin başarı oranı % 90’ dan daha fazladır. Son derece etkin ve güvenilir bir yöntemdir. Yurtdışında doktorlar tarafından sık uygulanan bir yöntem olmasına rağmen ne yazık ki yurdumuzda manuel terapi uygulayan hekim sayısı azdır. Manuel Tıp ya da Manuel terapi, tıbbın içinde varolan bir yöntemdir. Yeterli tıbbi eğitimi ve bilgisi olmayan kişilerce değil hekimler tarafından yapılması gerekir.

Adres:

Çınar Mah. 5003/3 Sok. No:3 K.7 D:704 Tokatlı Plaza Bornova/ İZMİR

İletişim:

+90 532 393 61 82

+90 553 495 88 39

bottom of page