Sakroiliak Eklem Disfonksiyonu

Sakroiliak eklemler omurganın alt ucunda yer alan, leğen kemiğinde bulunan  iliak  kemiği  sakrum kemiği ile bileştiren , hareket yeteneği oldukça kısıtlı sağlı sollu iki tane olan eklemlerdir . Gövde ağırlığının bacaklara aktarılması görevini üstlenmişlerdir. Darbe emmeye ve omurganın ileri geri hareketlerine yardımcı olur  . Ağır yüke maruz kaldığı için çevresi çok sağlam bağlarla sarılmıştır . Sakroiliak eklem disfonksiyonu sebebi tam bilinmemekle beraber anatomik bozukluk olmamasına rağmen eklemin hareketlerinin kısıtlanması sonucu fonksiyonunu yitirmesidir .

Sakroiliak eklem disfonksiyonunda genellikle ağrı kalçanın üst kısmında olmak üzere kalçanın altında , uylukta olabilir . Yürürken , koşarken , eğilirken ağrı hissedilir . Sakroiliak eklemin üstü basınca ağrılıdır . Ağrı bazen iki taraflı da olabilmektedir . Bel ağrılarının en sık sebeplerinden birisidir . Hamilelik sırasında salgılanan  hormonlar  doğumu rahatlatmak için eklem ve bağları gevşetir . Bu nedenle hamilelik sakroiliak eklem disfonksiyonunun en sık nedenlerinden biridir . Dengesiz yürüme , duruş  ve oturuş bozuklukları , bacak eşitsizlikleri , enflamatuar romatoid bozukluklar ; özellikle de ankilozan spondilit ;  boyun ve sırt ile ilgili sıkıntılar ve dengesizlikler  , leğen kemiğinde ki bağların zorlanması ; özellikle de asimetrik zorlanmalar ; kaslar arasında zaman içinde gelişen dengesizliklere neden olan kontraksiyonlar  ve çevresel  bağların zorlanması da nedenler arasındadır . Bel hareketlerinde kısıtlanmaya neden olur .

Sakroiliak eklem fasya ve sinir bağlantıları , taşıdığı ağırlık ve biyomekanik özellikleri nedeniyle ağrı , fonksiyon bozukluğu ve patolojik problemlere açıktır . Sakroiliak disfonksiyonda eklemde belirgin bir patoloji ya da tutuluş olmadığı için görüntüleme yöntemleri ile saptanamaz . Tanıda ağrının lokalizasyonu ve stres testlerinden en az üçünün pozitif olması yardımcı olur .   Bilgisayarlı tomografi , X-Ray ve Manyetik Rezonans Görüntüleme diğer nedenleri dışlama da yardımcı olur . Sakroiliak ekleme yapılan enjekşiyon ile ağrının kesilmesi de tanıda yardımcı olur .

Tedavisinde ilaç tedavisi  , egzersizler ve konservatif tedaviye cevap vermeyen olgularda  cerrahi tedavi yapılır . Manuel tedavi sakroiliak eklem disfonksıyonunu güvenli bir şekilde kısa süre de tedavi eder . Eklemin manuplasyonu ile eklem rahatlar , disfonksiyon ortadan kalkar ve eklemin dolaşımının artması ile enflemasyon düzelir .