Piriformis Sendromu

Piriformis sendromu piriformis kasının siyatik sinire bası yapmasıyla oluşan ve sıkışan siyatik sinirin tarafında bulunan bacak , kalça ve ayakta uyuşma ,karıncalanma ve ağrı kendini gösteren ve genellikle bel fıtığı ile karıştırılan bir klinik tablodur. Piritormis kalçamızda bulunan bir kastır bazı durumlarda kendi tarafında bulunan siyatik siniri sıkıştırabilir. bu durum hareketsiz , sedanter bir yaşam süren kişilerde görüldüğü gibi aşırı spor yapan kişilerde de görülebilir. Bazı kişilerde pirifomisin yapısı doğuştan anatomik olarak farklıdır ve bu kişiler piriformis sendromuna daha yatkındırlar.

Hastaların yakınmaları sinirde oluşan hasarla orantılıdır . Kalça ağrısı , oturma güçlüğü , bacak bacak üstüne atarken ağrı , piriformis kasının üzerine basmakla ağrı , kasın muayene ile ele gelmesi , hareketle geçen ve dinlenmekle artan ağrı , yürüme güçlüğü , çömelip doğrulurken oluşan ağrı ,bacakta güçsüzlük , karın ağrısı , kasık ağrısı ve bazen bayanlarda cinsel ilişki sırasında ağrı piriformis sendromu sırasında görülebilen rahatsızlıklardır. En sık görülen kalça ağrısıdır.  Piriformis sendromu belirtileri aniden başlayabileceği gibi yavaş yavaş da başlayabilir.

Piriformis sendromunun kesin  tanısı tıbbi öykünün  iyi alınması ile başlar . Sert zemine otururken ağrı olması , bacak bacak üzerine atarken , koşarken , merdiven çıkarken ve yürürken kalçaya yayılan ağrı bize piriformis sendromunu düşündürür . Hastaların bir bölümünde travma ve ani istemli ya da istemsiz hareket öyküsü vardır . Hamilelik ,omurga bozuklukları , kalça bölgesine yapılan cerrahi girişimler , bölgede oluşan kitleler ve kişinin yaşam tarzı nedenler arasında sayılabilir . Hasta piriformis sendromu bulgularını dengelemeye çalışırken başka şikayetleri de oluşabilmektedir.

Piriformis sendromunun tanısında  benzer bulguları olan rahatsızlıkların öncelikle elenmesi gerekir.  Fizik muayenede germe testleri ile ağrının piriformis kası kaynaklı olduğundan emin olunur . Bunun yanısıra ultrason , elektromyografi  , manyetik rezonans gibi görüntüleme yöntemlerinden yararlanılabilir . Bu hastaların en büyük talihsizlikleri bulguların benzer olması ve sağlıklı bireylerde de MR da fıtığa rastlanması nedeni ile gereksiz yere ameliyat olmaları hatta yakınmaları geçmediği için birden fazla kere ameliyat olabilmeleridir.

Piriformis sendromunun tedavisinde ilaç  tedavisi , fizik tedavi , kas içi enjeksiyonlar nadirende cerrahi tedavi uygulanır.

Manuel tedavi piriformis sendromunda son derece etkilidir . Manuel tedavi teknikleri içinde yer alan yumuşak doku teknikleri  ve pelvik bölgeye uygulanan manüplasyon ve mobilizasyon teknikleri ile piriformis kası gevşetilerek hasta güvenli ve rahat bir şekilde tedavi edilir . Uygulaması konforlu ve son derece başarılı bir yöntemdir.