Fibromiyalji

Yumuşak doku romatizması adı ile de bilinen , kişilerin yumuşak dokularında kronik ağrılarla kendini  gösteren , genellikle sosyoekonomik seviyesi yüksek kişilerde  daha da sık rastlanan ; kişinin yaşam kalitesini son derece olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır . Bayanlarda erkeklere oranla daha sık görülür . Yoğun çalışan , stresli , ayrıntıcı ve titiz kişilerde daha sık görülür .

Fibromiyalji tanısı zor konan bir rahatsızlıktır . Pek çok hastalıkla karışabilir .  Hastanın öyküsünün detaylı alınması  ve ayrıntılı  fizik muayenesinin  yapılması gerekir . Nedenleri arasında stresli ve yoğun iş yaşamı ; titiz , mükemmeliyetçi ve mutsuz kişilik yapısı ; çevresel faktörler ; genetik faktörler; fiziksel travmalar ; ruhsal travmalar ; romatizmal rahatsızlıklar ; hormonal  sistem ve sinir sistemi bozuklukları ; depresyon ve anksiyete gibi psikiyatrik bozukluklar sayılabilir .

Kaslarda yaygın ağrı ; baş , boyun ve sırt ağrısı ; kronik yorgunluk hissi ; kulak çınlaması ; uyku bozuklukları ; uykuyu alamama ; dikkatini yoğunlaştıramama ; ağrıyı olduğundan fazla algılama; nefes almada güçlük ; ağrılı noktalarda hassasiyet gibi bulguların en az 3 ay gibi bir sürede var olması fibromiyaljiyi düşündürür .  Tender point denilen ağrılı noktaların en az on ikisinde hassasiyet olması beklenir . Tanı romatoloji uzmanı tarafından konur . Doğru tanı konması tedavinin erken başlaması hastalığın kronikleşmemesi açısından çok önemlidir .

Fibromiyalji tedavisinde ilaç tedavisi , ozon tedavisi , fizik tedavi uygulamaları , PRP , masaj ,bölgesel enjeksiyon , kuru iğneleme , akupunktur , nöral tedavi , proloterapi ve sıcak uygulamalar yapılır .

Manuel tedavi bu uygulamalarla beraber  ya da tek başına fibromiyalji tedavisinde etkili bir yöntemdir  . Fibromiyalji  tekrarlayabilen bir rahatsızlıktı . Boyu , sır , bel omurlarına yapılan manupilasyonlar ve yumuşak dokulara  yapılan manuel gevşetme teknikleri  fibromiyaljide son derece etkilidir . Hastalığın belirtilerinin giderilmesinde, hastanın şikayetlerinin düzelmesinde ve fibromiyaljinin tekrar etmesinin sıklığını azaltılmasında son derece olumlu sonuçları vardır.