Diz ve Kalça Ağrıları

Dizlerimiz, vücudumuzun en çok kullanılan, en çok yük taşıyan , en büyük ve en karmaşık eklemlerden birisi olması dolayısıyla travmaya en açık ve  en çok yakındığımız eklemlerimizdendir . Genel olarak diz eklemlerimiz son derece dayanıklı eklemler olmalarına rağmen  hareketli yapılarından dolayı   zorlamalara, sakatlanmalara ve travmalara son derece açık durumdadırlar. Bunun sonucunda  hareket kısıtlılığı ve diz ağrısı oluşur . Diz ağrısının yeri ve şiddeti ağrının nedenine göre değişiklik gösterir .

Diz ağrısına eşlik eden bulgular şişlik , kızarıklık , çıtırdama sesi , kilitlenme ya da dizi tam olarak düzeltememe olabilir ve günlük yaşantıyı son derece olumsuz etkiler ve hareketlerimizi ileri derecede kısıtlar .

Diz ağrısı nedenleri gonartroz , osteokondrit , osteonekroz , kondromalazi , bursit , osgood schlatter , baker kisti , septik artrit , sinovit ,  çapraz bağ lezyonu ya da yırtığı , menisküs lezyonları , romatoid artrit  ya da seronegatif spondiloartritler olabilir . Bunların dışında aşırı spor yapmak , yük taşımak , ters hareket yapmak ya da hiç hareketsiz yaşamak da diz ağrısına neden olur ve en sık sebebler de bunlardır .

Diz ağrısının inflamatuar , infektif ve anatomik bütünlüğünü bozan nedenler dışlandıktan sonra manuel terapi özellikle dizi zorlayan aktivitelerle uğraşan kişiler ( sporcular ve bedenen ağır iş yapanlar ) , sedanter yaşam süren kişiler ya da dizi anatomik bütünlüğünü bozmadan yanlışlıkla zorlayan kişilerde ve kireçlenme eğilimine sahip kişilerde son derece etkilidir . Manuel tedavi dizin eklem aralığını açarak eklem sıvısının dolaşımını ve kan dolaşımını artırarak  dizin ağrısını azaltan ve iyileşme sürecini hızlandıran tüm dünyada sporcular ,  özellikle orta yaş grubunda ve bedenen ağır işlerle uğraşan kişilerde yaygın olarak kullanılan son derece koruyucu , tedavi edici ve etkili bir tedavi yöntemidir .

Kalça ağrısı  yaygın şekilde görülen , özellikle ileri yaştaki bireylerde çok sık olarak karşılaşılan , kalça ekleminin zorlanmasına , hastalığına , yıpranmasına  ya da travmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Kalça eklemi vücutta en sık kullanılan eklem olduğundan kalça ağrısı  günlük yaşamı olumsuz yönde etkiler . Oturma , kalkma , yürüme , koşma , eğilme doğrulma ve bacakları hareket ettirme gibi tüm fiziksel aktivitelerde kalça eklemi kullanılır . Bu nedenle   kalça ağrısı günlük aktivitelerin yapılmasının önünde büyük bir engel oluşturur .

Kalça ağrısı nedenleri  travma, artrit , kalçada kırık ve çıkıklar , eklem iltihabı , zorlanma ,  tendinit , siyatik ,  metastatik kanser olguları , perthes hastalığı , kemik iliği iltihabı , kemik erimesi, sinovit ve gebeliktir .

Kalça ağrısının inflamatuar, infektif, anatomik bütünlüğünü bozan ve neoplastik nedenler dışlandıktan sonra manuel terapi özellikle kalçanın zorlanmasına , yıpranmasına ve eklem sıvısının dolaşımı ve azlması ile ilgili sorunlarda  son derece etkilidir . Manuel tedavi kalçanın eklem aralığını açarak eklem sıvısının dolaşımını ve kan dolaşımını artırarak  kalça ağrısını azaltan , hareket açısını artıran ve iyileşme sürecini hızlandıran tüm dünyada yaygın olarak kullanılan son derece koruyucu , tedavi edici ve etkili bir yöntemdir .