Boyun Fıtığı

Boyun fıtığı boyun omurları arasında destek görevi gören diskin  fıtıklaşmasıdır .  Fıtıklaşan diskin yaptığı basının yerine ve şiddetine göre bulgular ense ağrısı , boyun ağrısı , sırt ağrısı,  kol ağrısı , kolda ya da kollarda güçsüzlük ,kolda incelme , konsantrasyon eksikliği ,  denge bozukluğu , kulak çınlaması , baş dönmesi , baş ağrısı ,halsizlik ,sinirlilik , yaşam kalıtesinin bozukluğu , uykusuzluk ileri olgularda ayaklarda güçsüzlük ve hatta felce kadar gidebilir.

Günümüz yaşam tarzı boyun fıtığının oluşumunu  tetiklemektedir .  Hareketsiz ve öne bakmalı işlerin uzun süre yapıldığı meslekler ,bankacılık ve ofis işleri gibi , boyun fıtığını tetikler . Ağır kaldırmak , bilinçsiz spor yapmak ,boynun yapısı  ; uzun boyunlular daha yatkındır ; stress ,yorgunluk ,travma ,sigara ,genetik ,yanlış yatış ve duruş bozuklukları da boyun fıtığını tetikleyebilir .

Tanı koyarken hastanın klinik öyküsü , fizik muayenesi  , görüntüleme yöntemleri  ve EMG yardımcı olur .

Boyun fıtığı tedavisin de hastaya öncelikle istirahat ve ilaç tedavisi verilmekte ve fizik tedavi yöntemleri uygulanmaktadır . Düzelme olmazsa ve tablo ilerlerse cerrahi tedavi gündeme gelmektedir.

Manuel tedavinin önemi burada ortaya çıkar. Boyun fıtıklarında manuel tedavi gören hastalara genellikle ilaç verilmez . Boyun fıtıklarında manuel tedavi  teknikleri son derece etkili , güvenli ve sonuç alıcıdır. Deneyimli ellerde kesinlikle risk taşımaz . Belli koşullarda  ameliyat olup şifa bulamamış hastalara bile uygulanabilir. Manuel tedavinin  yaygın olarak kullanıldığı ülkelerde boyun fıtığı ameliyatları da bel fıtığı ameliyatları gibi son derece sınırlı uygulanmakta hastalar ameliyatsız olarak manuel terapi teknikleri ile tedavi edilmektedirler.

Bel fıtıklarında olduğu gibi boyun fıtıklarında da manuel tedavinin başarı oranı %90 dan daha fazladır ve kesinlikle ameliyatın risklerini taşımaz. Burada önemli olan manuel tedavinin bunun eğitimini  almış olan bir hekim tarafından uygulanmasıdır.