Boyun Düzleşmesi

Boyun düzleşmesi insan boynunu oluşturan yedi omurganın öne doğru  olan doğal , fizyolojik eğimini kaybedip düzleşmesi  ya da daha kötüsü ters yöne eğimlenmesidir . Boynun doğal çukurluğu ; fizyolojik lordoz ; boyun hareketleri sırasında boyunda ki yapıların korunmasına yardımcı olur . Düzleşme olduğu zaman boynun ağırlık dağılım dengesi bozulur . İleri boyun düzleşmelerinde  boyun sırta doğru kifotik bir hal alır .

Boyun düzleşmesi kişinin yaşamı, işi ve kişiliği ile yakından ilgilidir. Masa başı işler olarak nitelendirdiğimiz  bankacılık , muhasebecilik gibi hem hareketsiz hem de yoğun olarak öne bakmalı olarak çalışılan işlerde çalışan kişilerde daha sık görülür . Hareketsiz , spor yapmayan vaktini öne bakmalı uğraşlarla geçiren kişilerde daha sık görülür . Ayrıca boyun düzleşmesi  her şeyi  sorun eden , hassas ve titiz kişilerde de daha sık görülür .

Boyun düzleşmeleri düzleşmenin derecesine göre kişide yakınmalar oluşturur . Öncelikle boyun ağrısı ile başlar .  Ağrının ana sebebi boyundaki yapıların gerilmesi olduğu için bulguların şiddeti boyun düzleşmesinin ilerlemesi ile daha da artar. Ense ağrısı, boyun ağrısı ile başlayıp boyun tutukluğu olur . Ağrı sırta yayılır . İleri olgularda baş dönmesi , kulak çınlaması gibi nörolojik bulgularda eşlik edebilir .

Boyun düzleşmelerine boyun fıtığı eşlik edebilir . Kireçlenme eşlik edebilir . Böyle durumlarda hastanın yakınmaları hem  artar hem de şiddetlenir .

Boyun düzleşmelerinin tedavisinde ilaç tedavisi , egzersiz   ve fizik tedavi uygulanır . Kişiye düzgün durma ve pozisyon eğitimi verilir .

Boyun düzleşmesinin tedavisinde manuel tıp son derece etkilidir ve daha kısa sürede sonuç verir . Hastanın yakınmaları geçer ve ağrılarından  kurtulur . Eğitimli bir hekim tarafından uygulanan manuel tedavi boyun düzleşmesinde son derece etkilidir .